Zpět na výpis referencí

Koupelna na klíč

červen 2018
8 m2
Trutnov
čas22 dní
cena242 000 Kč

Rekonstrukce koupelny v paneláku, kde umakartové jádro nahradil Ytong? Ano, tímto materiálem se běžně koupelny v panelácích rekonstruují, ale aby bylo vše správně a dle zpracovaného statického posudku, má Ytongové jádro důležité body, které se musí dodržet.

Příprava rekonstrukce

umakartové jádro

Jako zásadní považuji to, aby Ytong tvárnice byly v první řadě přilepeny na asfaltový hydroizolační pás (lepenka). Pás je nataven na předem připravenou podlahu vylitou nivelační stěrkou. Proč? Běžná praxe je, že se vezme Ytong tvárnice a na původní panelákovou betonovou podlahu se přilepí lepidlem nebo maltou. Nic divného? Pokud chcete mít jádro zvonivé a aby přenášelo hluk podlahou do přilehlých místností, tak to divné opravdu není. Pokud chcete mít jádro z Ytongu postavené dle statické normy, je tento pracovní postup zásadní a odvíjí se na celkové kvalitě Ytongového jádra. S tím i souvisí další věc, kterou je finanční a  časová náročnost. Těmito vlivy se i celkově prodlouží celková stavba koupelny. 

Založení příček Ytong

jádro z Ytongu

Nově vytyčený rozměr Ytongového jádra máme vyměřený. Původní betonová podlaha je srovnána nivelační stěrkou. Na vyschlou podlahu, v místě příček, byl přivařen asfaltový hydroizolační pás. Jádro se posouvalo o 50 cm příčně proti panelovým stěnám, aby vnitřní velikost koupelny i s obklady měla šířku 200 cm. Stěna, která se posunula o něh 50 cm musela mít dle statického posudku armování (železité výztuhy). Byly vytvořeny ocelové úhelníky, které se zašroubovaly do stěn. Mezi úhelníky se položil armovací drát a to celé se zalilo betonem.

A pak už se mohlo se začít s vyzdíváním příček. Příčka, jejíž základna byla vyztužena armovaným betonem, byla v druhé řadě opět vyztužena armovacím drátem. Tyto úpravy se vytvořili proto, že příčka je přes celou šíři panelu (345 cm) a její váha je 1 370 kg. V úrovni třetí řady Ytongu se ještě vyřízl čtverec o velikosti 40 x 40 cm. Čtverec, se po vytvoření bednění, zalil betonem. Do takto připravené betonové desky, se pak na stěnu upevnění sedátko, ve sprchovém koutě.

Po těchto statických úpravách se pak Ytongové jádro vyzdilo již klasickým způsobem. Styková plocha nově vyzděných příček s původním panelem, byl v každé druhé řadě kotvena nerezovými pásky. Po všech potřebných instalacích, přišlo na řadu přebroušení Ytongových stěn a jejich stěrkování, s vložením armovací tkaniny. Následně proběhla montáž sádrokartonového stropu, hydroizolačních stěrek na stěnách a podlahách. V prostoru WC se instalovala konstrukce závěsného WC a montáž sádrokartonového opláštění závěsného modulu.

Lepení obkladů a dlažby

lepení obkladu a mozaiky

Na takto vytvořené povrchy stěn, se již mohly lepit bílé lesklé obklady o velikosti 60 x 30 cm, doplněné skleněnou mozaikou. Na stěně ve sprchovém koutě a stěně, kde visí závěsná skříňka spolu s galerkou, se lepila dlažba v imitaci dřevěných prken. Velikost této dlažby je 150 x 20 cm. Sprchový kout o velikosti 100 x 90 cm, s vaničkou z litého betonu, sedátkem, termostatickou baterií se sprchovým setem, doladili křídlové dveře, které umožní velmi pohodlný vstup ke sprše.
Závěsné WC bylo zakomponováno do prostoru, kde dřív byla průchozí chodba do kuchyně. Tímto vznikl velkorysí prostor pro WC, kde rozměr místnosti je 200 x 90 cm. Zde si našlo své místo umývátko pro ruce a  zvědavý kocour Garfield.

 

 

Video nové koupelny:

 

    Kontaktní formulář


    Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním osobních a kontaktních údajů